Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Devizni sistem, platni bilans, devizni kurs". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.


Visoka poslovna škola za ekonomiju
i preduzetništvo
Beograd
Seminarski rad
Predmet: MONETARNA EKONOMIJA
Devizni sistem, platni bilans, devizni kurs
Loznica, 2010.
Sadržaj
UVOD 2
1. Devizni sistem 3
2. Platni bilans 5
3. Devizni kurs 7
3.1. Fiksni devizni kurs 9
3.2. Fluktuirajući devizni kurs 9
4. CENTRALNA BANKA I DEVIZNO TRŽIŠTE 11
Zaključak 13
LITERATURA 14
UVOD
Devizno tržište obuhvata trgovinu devizama kao kratkoročnim potraživanjima izraženim u stranom novcu što predstavlja poseban oblik novčane imovine. Cena kojom se trguje na ovom tržištu predstavlja se u vidu deviznog kursa koji može biti izražen kroz broj domaćih novčanih jedinica za jedinicu stranog tržišta novca ili broj jedinica stranog novca za jednicu domaćeg.
Cena po kojoj se jedna nacionalna valuta razmenjuje za drugu valutu naziva se deviznim kursom. U odnosu na devizni kurs treba razlikovati devizni (valutni) paritet, koji predstavlja zvanično utvrđenu vrednost nacionalnog novca, izraženog u nekom šire prihvaćenom imenitelju: zlatu, specijalnim pravima vučenja (SDR), nekoj snažnijoj i stabilnoj valuti i sl. U normalnim prilikama devizni kurs se kreće oko deviznog pariteta, kao osnove.
Devizni kurs je veoma značajan za svaku privredu, pa i privredu Srbije. Monetarne vlasti u Srbiji raznim instrumentima utiču na visinu deviznog kursa radi ostvarivanja ciljeva ekonomske politike. Stabilnost deviznog kursa ima veoma značajan uticaj na razvoj srpske privede. Monetarna reforma - veoma uspešno ostvarena omogućila je stabilizaciju deviznog kursa, obezbeđenje velikih deviznih rezervi, stabilnost makro-ekonomske politike, stvaranje uslova za izvršenje tranzicionih procesa, porast stranih ulaganja u domaću privredu i približavanje EU.
Teorija i politika platnog bilansa, ali i šira problematika eksternih i međunarodnih finansija ponovo postaje izuzetno aktuelna u vreme kada, svoju razvojnu politiku ka modelu otvorene privrede usmeravaju i tržišne metode alokacije resursa u svoje eko-nomije uvode zemlje u tranziciji. U ekonomskoj politici i u nauci traže se rešenja za probleme iz tih oblasti koji se ne samo ponavljaju, nego se pojavljuju i u novom svetlu, a i u novom ambijentu.
Za razmatranje ekonomskih odnosa sa inostranstvom potrebno je jasno definisanje i pojma i strukture platnog bilansa. Pod platnim bilansom podrazumevamo skup svih ekonomskih transakcija jedne zemlje sa inostranstvom. On podrazumeva bilans svih primanja i izdavanja koja nastaju na osnovu ukupnih ekonomskih transakcija sa ino-stranstvom u datom vremenskom periodu.
1. Devizni sistem
Devizni sistem čini skup principa, propisa, pravila i institucija kojima se regulišu devizni poslovi između privrednih i drugih subjekata u robnom i nerobnom prometu u zemlji i sa inostrantstvom.

 

 ---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!